Децентралізація: найважливіше за квітень

На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Говоримо про важливі рішення, які ухвалив Уряд чи Парламент, а також про події та обговорення, на які органам місцевого самоврядування варто звернути увагу або долучитися до них.


У квітні 2024 року децентралізації, а точніше реформі місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні виповнилося 10 років. Можливо, у зв’язку з цим минулого місяця дещо пожвавилася законодавча робота у сфері місцевого самоврядування – Верховна Рада України ухвалила декілька важливих рішень. Крім того, народні депутати зареєстрували і підготували до розгляду кілька потрібних громадам законопроектів.

Уряд у квітні теж ухвалив низку рішень, які вплинуть на місцеві бюджети та діяльність органів місцевого самоврядування під час військового стану.

Коротко нагадаємо про події, які, на погляд «Децентралізації», є найголовнішими.

 

Рішення та діяльність Верховної Ради

Мабуть, найвагомішим квітневим рішенням Парламенту було те, що 24 квітня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому євроінтеграційний законопроект №9450 про міжнародне співробітництво місцевого самоврядування. Цей законопроєкт дозволить громадам і регіонам в спрощеному та більш широкому форматі працювати з європейськими структурними фондами та залучати їхні кошти.

Закон очікує на підпис Президента, як і два інших потрібних громадам законодавчі акти, ухвалені ще на початку року: №6401 щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування та №10202, який має повернути органам місцевого самоврядування повноцінне право замовляти ремонти чи комплексне відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків. Ці два документи на підписі Глави держави з 27 лютого.

Два законопроекти у квітні Верховна Рада ухвалила за основу:

  • 11 квітня - законопроєкт 9559-д, який частково покращить можливості громад оперативно надавати матеріальну підтримку за кошти місцевих бюджетів військовим формуванням Сил безпеки та оборони України.
  • 23 квітня - проєкт Закону №9518, який покликаний вдосконалити правове регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану.

Ще один законопроект народні депутати підготували до голосування в залі - 18 квітня парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Верховній Раді України ухвалити за основу законопроект №11054 щодо забезпечення гідних умов оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування. Основна мета цього законопроекту - оклади в ОМС не повинні бути меншими за мінімальну зарплатню в країні.

Також, говорячи про діяльність Парламенту, варто згадати про зареєстрований 11 квітня у Верховній Раді депутатський законопроект №11165, який має дозволити громадам використовувати передану в якості гуманітарної допомоги техніку на комунальних підприємствах для покращення надання послуг.

Очікувалося, що народні депутати в квітні встигнуть розглянути Постанову про перейменування окремих населених пунктів та районів №11188. Документ передбачає в рамках декомунізації перейменувати 15 міст 7 районів та більше 300 сіл та селищ в Україні. Але в квітні голосування в залі Парламенту за цю Постанову не відбулося.

 

Рішення та діяльність Уряду

В квітні Кабінет Міністрів України схвалив дві постанови, спрямованих на розбудову укриттів у закладах освіти та медицини:

  • 2 квітня - постанову «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоровʼя». Завдяки постанові визначено порядок та умови використання коштів, направлених на облаштування укриттів у медзакладах.
  • 12 квітня - постанову «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти», якою затвердив механізм розподілу фінансування на облаштування безпечних освітніх просторів у закладах освіти у 2024 році. Інфографіка до постанови є тут.

Також варто згадати, що 12 квітня Кабмін ухвалив зміни до Порядку, що визначає механізм надання додаткових дотацій місцевим бюджетам. Тепер місцева влада може звільняти бізнес від податку за землю, податку на нерухоме майно і єдиного податку. А Уряд компенсуватиме місцевим бюджетам недоотримані кошти із державного бюджету. І вже 23 квітня Уряд компенсував понад 110 млн грн прифронтовим громадам зменшення надходжень місцевих у І кварталі 2024 року.

Згадаємо також, що у квітні Міністерство фінансів України підбило бюджетні підсумки І кварталу 2024 року. Як повідомили у Міністерстві, у І кварталі 2024 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 101,6 млрд грн, що на 22,4 млрд грн більше, ніж у І кварталі 2023 року. Збільшення доходів загального фонду місцевих бюджетів вдалося досягти завдяки швидкій адаптації до воєнного стану підприємств, органів державної влади та місцевого самоврядування, вважають в Мінфіні.

Тривала в Уряді й робота над реформуванням профільної середньої освіти, за якою уважно стежать в місцевому самоврядуванні, бо громади є одними з головних учасників цих змін. 2 квітня Міністерство освіти та науки опублікувало проєкт нового закону «Про професійну освіту» для громадського обговорення, яке триватиме до 2 травня 2024 року.

Нагадаємо також, що основні показники реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади станом на 1 квітня можна знайти у оновленому Моніторингу від Мінінфраструктури.

А з окремими показниками фінансової (бюджетної) діяльності територіальних громад України за 2023 рік можна ознайомитися в експертному матеріалі.

 Міжнародні події

З помітних міжнародних подій місяця, що минув, варто згадати схвалення 15 квітня Європейською Комісією Плану України в межах Інструменту ЄС Ukraine Facility на 2024-2027 роки. Це важливий крок, який відкриває шлях до регулярної та прогнозованої підтримки України від ЄС. Загальний обсяг коштів, передбачений Ukraine Facility, – 50 млрд євро.

 Обговорення загальноукраїнського рівня

У квітні нагальні для громад питання не зникали з порядку денного - відбулася низка публічних заходів за участі представників центральної влади та місцевого самоврядування.

Серед цих зустрічей варто згадати такі:

1 квітня - відкритий діалог «Реформа місцевого самоврядування: 10 років на марші. Виклики → сенси → майбутнє», присвячений 10-річчю реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

8 квітня - обговорення: «Впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад» в умовах воєнного стану. Стан, виклики та шляхи удосконалення», організоване парламентським Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

9 квітня - обговорення результатів першого аналітичного етапу підготовки Стратегії реформи профільної середньої школи, під час якого досліджували передумови впровадження змін.

12 квітня - засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, на якому обговорили широкий спектр питань, які мають істотне значення для розвитку місцевого самоврядування.

18 квітня - обговорення «Захист прав територіальних громад на землі лісогосподарського призначення», організоване Асоціацією об’єднаних територіальних громад.

18 квітня - публічний діалог «Децентралізація на зв’язку» на тему проблем та перспектив розвитку місцевих бюджетів.

26 квітня - круглий стіл «Міжмуніципальне співробітництво в умовах воєнного стану», організований Програмою USAID DOBRE у співпраці з Офісом Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

30 квітня - круглий стіл на Житомирщині «Прозорість місцевого самоврядування як складова процесу децентралізації. Практика сьогодення»

Ми і надалі триматимемо в полі інформаційної уваги, чи втіляться результати цих та інших обговорень у реальні дії влади і чи відповідатимуть ці дії очікуванням громад.

Щоб не пропустити важливого, стежте за новинами порталу «Децентралізація», нашим онлайн-календарем, а також оновленням наших сторінок у Фейсбуці та Телеграмі.

Вдалого місяця! Про результати травня поговоримо на початку червня.

* за матеріалами сайту "Децентралізація"

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...