«Муніципалітет», «округ», «область» : чому фахівці пропонують нові назви для реформованого адміністративно-територіального устрою

Під час круглого столу «Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні: проблеми та перспективи», перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області Микола Тітов запропонував нові назви для адміністративно-територіальних утворень, які на його переконання, відповідатимуть суті та змісту реформування місцевого самоврядування в Україні.

Микола Тітов зазначив, що запровадження нового підходу до організації та розширення конституційно-правових засад адміністративно-територіального устрою, втілення принципу повсюдності місцевого самоврядування потребує нової термінології. А саме, назв для одиниць трирівневої системи адміністративно-територіального устрою.

«Муніципалітет для базового рівня – найбільш поширений термін у країнах Європи та світу. Впровадження цієї назви для існуючих зараз громад легалізує вже існуючі терміни, такі як, «муніципальне право». Забезпечить запровадження (замість термінів - сільський, селищний, міський голова) один об'єднуючий «муніципальний голова» та інші похідні. Наприклад, «муніципальна рада», «муніципальне майно» тощо. Крім того, всі ОТГ мають однаковий обсяг повноважень, а тому не можуть поділятися (на відміну від статусу населених пунктів) на сільські, селищні та міські», - сказав Микола Тітов. Він нагадав, що термін «громада» застосовується для визначення групи людей, що поєднані спільними інтересами, а тому не може бути застосований для назви адміністративно-територіальної одиниці, оскільки адміністративно-територіальна одиниця є не група людей, а частина території з населеними пунктами, інфраструктурою тощо.

Для субрегіонального рівня – нині застосовується поняття «район» - пропонується термін «округ», якій Микола Тітов охарактеризував як «зрозумілий, прийнятний, загальновживаний та буде означати нову адміністративно-територіальну одиницю, що об'єднує декілька районів, що ліквідуються. В адміністративному центрі такого округу мають розміщатися окружні (на відміну від міжрайонних) територіальні підрозділи центральних органів влади, префекти округів, правоохоронні органи, окружні суди».

Разом з тим, були приведені аргументи на користь того, щоб залишити для регіонального рівня найменування «область». «Термін «регіон» є тавтологією «регіон - адмінтеродиниця регіонального рівня» та його застосування не є обґрунтованим, оскільки, ні відповідні Концепції, ні законопроєкти не передбачають змін у адміністративно-територіальному устрої держави на рівні областей. Крім того, зміна назви адміністративно-територіальної одиниці регіонального рівня спричинить витратний, несвоєчасний та неактуальний процес виправлення реєстраційних документів, печаток, штампів, поштових адрес тощо», - вважає Микола Тітов.

Втім, за необхідності зміни чинної назви «область», в якості більш доцільного було запропоновано термін «край», як найпоширенішого та загальновживаного серед населення та у ЗМІ.

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...