Микола Тітов: На часі внесення змін до Конституції та закону про місцеве самоврядування

Про основні засади реформи місцевого самоврядування, новий закон і повноваження, що очікують територіальні громади в наступному році, розповідав Микола Тітов, перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації в ефірі програми «Насправді» на телеканалі «Сімон».

 На початку програми, Микола Тітов підкреслив, що одне з ключових питань наразі – розроблення нового або ухвалення у новій редакції Закону України «Про місцеве самоврядування».

 «Із 1997 року, коли Закон був ухвалений парламентом він зазнав тисячу і навіть більше правок внесених законами, а також по цьому законодавчому акту було прийнято сім рішень Конституційного суду України. Зокрема, необхідно передбачити розширення обсягу компетенції органів місцевого самоврядування базового рівня – територіальних громад, щодо забезпечення їх життєво важливих потреб, переглянути перелік повноважень районних рад нових укрупнених районів», – наголосив він.

 Експерт також розповів про зміни, які необхідно внести до розділу ІХ Основного Закону щодо територіального устрою України. За його словами необхідно визначитися з понятійним апаратом, оскільки по тексту Конституції використовуються різні назви. Як поселення, так і населений пункт:

 «Категорії населених пунктів чи поселень, які будуть існувати у державі мають бути закріплені виключно у Конституції, оскільки віднесення поселень до відповідних категорій не може бути «внутрішнім вибором громади». Щодо критеріїв віднесення населених пунктів/поселень до того чи іншого виду. То вони мають визначитися на рівні закону, а саме: з чисельністю населення до 10 тис жителів – село, а більше – місто».

 Зокрема, Микола Тітов підкреслює, що з метою дотримання принципу юридичної визначеності та уникнення неодночасності тлумачень, доцільно, текст статті доповнити положеннями, відповідно до яких:

  •  за рішенням громад територія громад може мати внутрішній поділ на старостинські округи, на райони у містах;
  • район чи повіт є адміністративно територіальною одиницею субрегіонального рівня до складу якого входять громади;
  • перелік областей та їх назви зазначені у Конституції, а тому не можна законом їх перейменовувати, утворювати, ліквідувати.

Микола Тітов вважає такі зміни до Основного Закону логічними та актуальними в руслі децентралізації, реформи місцевого самоврядування, вдосконалення адміністративно-територіального устрою держави.

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...