Сергій Чернов: Успішний алгоритм приречений на дієвий результат

Завершується депутатська каденція Харківської обласної ради VII скликання. Що у ній було найефективнішого, найважливішого? Свою точку зору з цього приводу висловив голова Харківської обласної ради, президент Асоціації Сергій Чернов.

 

НАЙПЕРЕКОНЛИВІШІ ЗАВЖДИ – ФІНАНСОВІ АРГУМЕНТИ

 

- Наведу для прикладу одну практику обласної ради. Не тому, що вона єдина найкраща. Та й започаткована вона була ще у VI скликанні. Але, як на мене, вона фундаментальна, тому буде актуальна завжди.

 

Свого часу мене вразив європейський підхід до реалізації проєктів. І, будучи членом делегації від України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи, я його добре засвоїв. Вразив, насамперед, простотою й ефективністю. Все, що вимагається – залучити людей до втілення задуму, а також забезпечити їх невеликий фінансовий вклад у цю справу. Тоді вони будуть вмотивовані і певною мірою уповноважені контролювати хід реалізації. Так 9 років тому виник обласний конкурс мініпроєктів «Разом в майбутнє», - розповідає очільник обласної ради Сергій Чернов. - Не буду приховувати: народжувався конкурс у муках і в спротиві. Мало хто вірив, що цей механізм запрацює.

 

І в перший рік справді було небагато учасників. Мені доводилося переконувати райони, наводячи вперті фінансові аргументи: кошти виділятимуться з обласного бюджету, але, по-перше, на проєкт, який потрібен конкретній громаді, по-друге, за співфінансування з місць. Тоді й господарники залучаються, й бізнесмени, й бюджети, навіть сільські, і, власне, ініціативні групи громад - тобто усі ті ланки, які потім спостерігатимуть, як вчасно виконується проект, чи якісно, чи саме так, як замислювалося. Так ми поступово почали адаптуватися до програмно-цільового бюджетування.

 

ПРОМІЖНІ ПІДСУМКИ: ЗА ПОТОЧНУ П’ЯТИРІЧКУ КОНКУРСАНТИ ВТІЛИЛИ 1 635 НАЙНЕОБХІДНІШИХ СПРАВ З БЮДЖЕТОМ У 330 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ

 

За період 2016-2020 років на обласний конкурс від місцевих рад Харківської області, громадських організацій, органів самоорганізації населення, батьківських комітетів та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків надійшло 5 225 заявок на загальну суму 992,6 млн гривень. Переможцями визначено 1 645 мініпроєктів, з яких 1 635 реалізовані на загальну суму 330,2 млн гривень, в тому числі за рахунок співфінансування з обласного бюджету 162,1 млн гривень.

 

- Слова завжди красномовніші, якщо їх доповнити цифровими ілюстраціями, - говорить Сергій Чернов. - Що все ж таки зроблено у симбіозі ініціатив людей і фінансової підтримки обласного бюджету?

 

Найбільше було енергоефективних проєктів – 820. На старті саме вони були нагальними. Заміна вікон, дверей, опалювальних котлів у соціально важливих об’єктах, утеплення приміщень, ремонти у школах і дитячих садках – те, на що до фінансової децентралізації у селах та містечках справді не було ні можливостей, ні резервів.

 

З’явилося 295 дитячих ігрових майданчиків та спортивних стадіонів, спортзалів. Теж невипадковий запит громад. Ми ж пам’ятаємо усі період, коли спортивна інфраструктура занепала, зносилася, віджила своє. А дітям треба займатися спортом, активно проводити дозвілля. Тому подяка ініціативним батькам, які долучилися до створення нової спортивної мережі в регіоні.

 

Поліпшено матеріальну базу 272 закладів соціальної сфери та творчих колективів, освітніх та медичних установ, музеїв, центрів громадської ініціативи. Звісно, завжди першочергово вирішуються найнеобхідніші потреби. Але ініціювали люди й закупівлю музичної апаратури, костюмів для ансамблів, облаштування залів.

 

Відремонтовано 187 приміщень соціально-побутового характеру.

 

Втілено 129 екологічних мініпроєктів. Ця тематика у конкурсі кілька років тому визначена пріоритетною. Тобто, конкурсний комітет на такі ініціативи реагує прихильніше. Скажу простіше – вікна ми вже всі замінили. Настав час екології - модернізації водогонів, очистки колодязів та водоймищ, благоустрою територій.

 

ЩО ДАЛІ?

 

За словами Сергія Чернова, у 2020 році в регіоні впроваджується 264 місцеві ініціативи на 73 мільйони гривень, половина цієї суми традиційно фінансується в межах програми обласної ради, сфокусованої на розвиток місцевого самоврядування.

 

- Наш конкурс певною мірою допомагає відстежити запити людей та своєрідну еволюцію цих потреб у контексті розвитку сільських територій, - вважає голова обласної ради. - За майже десятиріччя акценти всерйоз змінилися. Люди тепер опікуються будівництвом футбольних полів та спортивних осередків, осучасненням харчоблоків у закладах освіти, відкриттям лінгафонних кабінетів, створенням хабів, облаштуванням місць відпочинку, встановленням систем відеоспостереження, реконструкцією пам’ятників, відновленням автобусних зупинок, систем водозабору тощо.

 

Разом з тим, переконаний Сергій Чернов, настав час ще глобальніших змін. Після місцевих виборів 25 жовтня докорінно перезавантажаться управлінські моделі: з’явиться 56 громад, які житимуть у 7 укрупнених районах. ОТГ будуть самодостатніми, всі ресурси акумулюватимуться саме там, на базовому рівні, а фінансові зв’язки у них будуть безпосередньо з державним бюджетом.

 

- Отже, за аналогією на базовому рівні громад виникнуть локальні конкурси, тим паче алгоритм вже випробуваний, ефективність його доведена. Обласний же конкурс змінює своє призначення. Він житиме. Але тепер опікуватиметься більш крупними, регіональними проєктами.

 

Іншими словами, тими, що сприятимуть формуванню позитивного іміджу Харківщини та рухатимуться в ключі виконання Стратегії розвитку регіону. Відповідні зміни до правил проведення обласного конкурсу ми внесемо вже на поточному пленарному засіданні, у жовтні, -  повідомив  Сергій Чернов, голова обласної ради, фундатор конкурсу проєктів розвитку громад «Разом у майбутнє» - однієї з кращих практик місцевого самоврядування Харківської області, яка була відзначена нагородою Ради Європи.

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...