Асоціація наголосила на необхідності скасування правових норм стосовно обмеження кількості строкових трудових договорів для керівників загальноосвітніх закладів та навчально-наукових інститутів

Відповідне звернення було схвалено сьогодні під час Загальних зборів Асоціації

ЗВЕРНЕННЯ
до Верховної Ради України щодо скасування правових норм стосовно обмеження кількості строкових трудових договорів для керівників загальноосвітніх закладів та навчально-наукових інститутів


Ми, учасники Загальних зборів Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, яка об'єднує майже 100% усіх сільських, селищних, міських і районних рад, об'єднаних територіальних громад, глибоко стурбовані ситуацією, пов'язаною з правовим регулюванням порядку призначення керівників загальноосвітніх закладів та навчально-наукових інститутів.

Так, Верховною Радою України 05.09.2017 було прийнято Закон України «Про освіту», відповідно до прикінцевих положень якого внесено зміни до низки законодавчих актів, у тому числі до Закону України «Про загальну середню освіту», встановивши (частина 2 статті 26), що «одна і та сама особа не може бути керівником відповідного закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд». Така норма суттєво обмежує права педагогічних працівників, про що неодноразово вони наголошували на різного рівня заходах.

Кабінет Міністрів України 05.04.2019 направив до Верховної Ради України проект нової редакції Закону України «Про повну загальну середню освіту» (№ 10204), але у пункті 12 статті 39 знову міститься ця дискримінаційна норма.

Ми переконані, що керівники закладів загальної середньої освіти є національним здобутком держави. Завдяки їхній нелегкій, наполегливій і ненормованій праці сьогодні в закладах сформовано педагогічні колективи, результативність роботи яких не викликає сумнівів. Наші учні, які перемагають на міжнародних олімпіадах, конкурсах, змаганнях, безперечно є гордістю і майбутнім України.

Обов'язки керівника закладу загальної середньої освіти виходять за регламентовані законодавством про освіту межі. Директор школи - це менеджер і організатор не тільки освітнього процесу. На сьогодні у державі вже існує, особливо у сільській місцевості, "кадровий голод" на педагогів. Знайти гідного кандидата на посаду керівника закладу освіти, навчити його, забезпечити отримання ним практичного досвіду, а потім позбавити можливості працювати керівником та забезпечувати позитивні результати роботи – це безвідповідальне ставлення до управлінського капіталу. Саме від результатів роботи керівника залежить формування політики навчального закладу, особливо в частині взаємовідносин: учень - учитель, батьки - учитель, коли завдяки професійності колективу діти отримують знання на рівні, потрібному для конкурування у сучасному світі. Тож, ефективний керівник — це надбання, досвід, традиції.

Варто наголосити, що статтею 39 цього законопроекту однозначно передбачено призначення керівника закладу загальної середньої освіти за конкурсом та за контрактом, тож є вельми недоцільним обмеження їх права у подальшому на участь у конкурсі з посиланням лише на запропоновані обмеження кількості строкових трудових договорів.

Разом із тим у проекті Закону передбачено підстави для звільнення керівника як у зв'язку із закінченням строку контракту, так і у зв'язку із достроковим припиненням трудового договору з ініціативи власника (засновника), який завжди має можливість не продовжувати з обґрунтованих причин (із урахуванням результатів роботи) трудові відносини із таким керівником.

Згідно з вищезазначеними мотивами, також вважаємо неприйнятними аналогічні обмежувальні норми й у Законі України від 01.06.2014 «Про вищу освіту» щодо керівників кафедр або факультетів навчально-наукових інститутів.

Враховуючи усе зазначене вище, просимо підтримати наше звернення щодо недоцільності обмеження кількості строкових трудових договорів для керівників загальноосвітніх закладів та навчально-наукових інститутів та найближчим часом ініціювати:

- виключення положень пункту 12 статті 39 із законопроекту №10204 від 05.04.2019;

- законопроект щодо внесення змін до Закону України від 01.06.2014 «Про вищу освіту» стосовно скасування обмеження кількості строкових трудових договорів для керівників кафедр або факультетів навчально-наукових інститутів.

Ми переконані, що підтримка наших пропозицій продемонструє відповідальне ставлення держави до збереження управлінського капіталу у системі освіти в Україні.

Схвалено
Рішення загальних зборів уповноважених представників органів місцевого самоврядування – членів Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області
від 23.05.2019

 

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...