Навчальні заходи

Семінар: Виборчий кодекс України

Основні положення організації та проведення місцевих виборів вперше обговорили сьогодні під час обласного навчального семінару-практикуму.

У заході взяли участь більше 250 осіб. Виступили перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації Микола Тітов, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Михайло Черняк, секретар Харківської міської ради Олександр Новак. Основними спікерами виступили - член Центральної виборчої комісії України Ірина Єфремова, головний редактор всеукраїнської газети «Місцеве самоврядування» Яна Брусенцова та заступник міського голови – керуючий справами виконавчого комітету Чугуївської міської ради Людмила Макаренко.

Ірина Єфремова зазначила, що 19 грудня 2019 року Верховна Рада ухвалила Виборчий кодекс України, у який було внесено 4568 правок. За документ проголосували 330 народних депутатів, а 27 грудня він був підписаний Президентом України.

Так, Кодексом визначено, що вибори народних депутатів здійснюються на засадах пропорційної системи за єдиними списками кандидатів у депутати у загальнодержавному виборчому окрузі, з яких формуються регіональні виборчі списки кандидатів у депутати від партій. Партійні списки будуть відкритими, як на центральному, так і регіональному рівні.

«Партія готуватиме два списки – загальнодержавний та регіональний. Замість понад 200 одномандатних округів у країні створять 27 виборчих регіонів, які будуть в цілому збігатися з кордонами областей України. За оцінками фахівців це ускладнить торгівлю прохідними місцями в партійних списках», – наголосила Ірина Єфремова.

Партії й кандидати отримають порядкові номери, які будуть оприлюднені в пресі та розміщені в кожній кабінці для голосування. У виборчому бюлетені залишиться всього дві графи, в одну з них буде вноситься порядковий номер партії, в іншу – номер кандидата в депутати з партійного регіонального списку.

«Залежно від кількості набраних голосів, кандидат зможе зайняти вищий щабель в партійному списку, а депутатський мандат отримають ті кандидати з партійного списку, за яких проголосувала найбільша кількість виборців.

Дільничні виборчі комісії більше не будуть визначати імена депутатів, які перемогли на виборах. У числі їх обов'язків залишиться лише підрахунок голосів, відданих за політичні партії, а встановлювати результати виборів буде ЦВК. Чим більший відсоток голосів набере партія, тим більше вона отримає депутатських мандатів. Основою для підрахунку кількості голосів, відданих за партії, залишаються протоколи дільничних комісій. Всі розрахунки буде робити ЦВК, тож виходить, що у ЦВК додається рутинної роботи», – пояснюючи особливості, підкреслила Ірина Єфремова.

Окрім того, за новим Виборчим кодексом вибирати депутатів міських, районних, сільських та селищних рад із населенням до 90 тисяч осіб будуть за мажоритарною системою відносної більшості. В одному окрузі вибиратимуть від двох до чотирьох депутатів.

Кількісний склад депутатів у місцевих рад буде залежати від кількості виборців в окрузі. Тобто, якщо виборців менше тисячі, рада буде складатися з 12 депутатів:

від тисячі до 3 тисяч виборців – 14 депутатів;
від 3 до 5 тисяч виборців – 22 депутата;
від 5 до 20 тисяч виборців – 26 депутатів;
від 20 до 50 тисяч виборців – 34 депутата;
від 50 до 100 тисяч виборців – 36 депутатів;
від 100 до 250 тисяч виборців – 42 депутата;
від 250 до 500 тисяч виборців – 54 депутата;
від 500 до 1 млн тисяч виборців – 64 депутата;
від 1 до 2 млн тисяч виборців – 84 депутата, а також більше 2 млн тисяч виборців – 120 депутатів.
Список кандидатів у бюлетені партія повинна затвердити на зборах, окрім того, у ньому повинен бути дотриманий гендерний баланс – щонайменше 40% представників однієї статі.

Сільських, селищних, міських голів та сільських старост із населенням до 90 тисяч осіб обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості: переможе кандидат, що набрав найбільшу кількість голосів. Міських голів у містах з населенням понад 90 тисяч обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості: перемогу отримає кандидат, за якого проголосують більше 50% тих, хто прийшов на вибори.

Про особливості правового регулювання місцевих виборів в Україні розповіла Яна Брусенцова, головний редактор всеукраїнської газети «Місцеве самоврядування», юрист, коуч-тренер з питань виборчого законодавства (презентація за посиланням);

Практичними питаннями з організації та проведення місцевих виборів поділилася Людмила Макаренко, заступник міського голови – керуючий справами виконавчого комітету Чугуївської міської ради (презентація за посиланням).

Депутати обласної ради, голови районних рад, міські голови міст обласного значення, голови ОТГ, міські та селищні голови міст та селищ, які є районними центрами, їх заступники, працівники виконавчих апаратів місцевих рад та юрисконсульти у ході обговорення положень Кодексу висказали ряд зауважень та пропозицій.

Виконавча дирекція Асоціації узагальнить цю інформацію та підготує звернення до ЦВК.

На Харківщині ще планується проведення декількох таких семінарів.

Члени Асоціації 

 
 
За результатами виборів 25.10.20 року у області обрано 56 голів сільських, селищних, міських громад та місцевих рад і сформовано склад 7 нових районних рад.
 
У складі Асоціації об’єдналися 62 місцеві ради, в тому числі - 54 сільських, селищних, міських рад, 7 районних рад та обласна рада, що складає 97% від загальної кількості рад Харківщини. Детальніше...